
Kas yra silantai?
Silantai – tai speciali skysta plombinė medžiaga, kuri užpildo dantų vageles ir padeda apsaugoti dantis nuo ėduonies (karieso). Jie naudojami vaikų nuolatiniams krūminiams dantims, nes būtent šiuose dantyse yra gilios ir siauros vagelės, kuriose lengvai kaupiasi maisto likučiai ir bakterijos. Šios vietos yra sunkiai išvalomos net ir kruopščiai valant dantis šepetėliu.
Silantai sukietėja ir sudaro apsauginį sluoksnį, kuris neleidžia bakterijoms patekti į vageles ir sukelti ėduonį. Tai yra prevencinė priemonė, padedanti ilgiau išlaikyti dantis sveikus.
Kodėl svarbu naudoti silantus?
Silantavimas yra viena efektyviausių priemonių apsaugoti vaikų dantis nuo ėduonies. Pagrindinės jo naudos:
- Apsauga nuo ėduonies. Kadangi silantai užpildo dantų vageles, bakterijos ir maisto likučiai negali lengvai patekti į jas, todėl mažėja karieso rizika.
- Lengvesnė dantų higiena. Užsandarintos dantų vagelės tampa lygesnės, todėl dantis lengviau valyti šepetėliu.
- Ilgalaikis poveikis. Tinkamai uždėti silantai gali apsaugoti dantis nuo karieso keletą metų. Jei laikui bėgant jie nusidėvi, odontologas gali juos atnaujinti.
- Neskausminga ir greita procedūra. Silantavimas yra visiškai neskausmingas, nes nereikia nei gręžti dantų, nei naudoti nuskausminamųjų. Procesas trunka vos kelias minutes vienam dančiui.
Kaip vyksta dantų silantavimo procedūra?
- Danties paruošimas. Dantis kruopščiai nuvalomas ir nusausinamas.
- Specialus paruošimas. Ant danties užtepama speciali rūgštinė medžiaga, kuri padeda silantui geriau sukibti su danties paviršiumi.
- Silanto užtepimas. Danties vagelės užpildomos skysta silantine medžiaga.
- Silantas sukietinamas naudojant specialią LED lempą.
- Odontologas patikrina, ar silantas gerai prigludo prie danties, ir jei reikia, jį papildomai nupoliruoja.
Visa procedūra yra greita, trunka vos kelias minutes (vienam dančiui) ir nereikalauja jokios anestezijos.
Užduoti klausimą:
Kam ir kada rekomenduojami silantai?
Silantai dažniausiai naudojami nuolatiniams krūminiams dantims (pirmiems ir antriems), kurie išdygsta vaikams maždaug 6 – 7 metų ir 11 – 13 metų amžiuje. Geriausia silantuoti dantis kuo greičiau po jų išdygimo, kad jie būtų apsaugoti nuo pat pradžių.
Silantavimas labiausiai rekomenduojamas:
- 6 – 14 metų vaikams, nes jų nuolatiniai dantys dar nėra visiškai mineralizuoti ir yra labiau pažeidžiami karieso;
- vaikams, kurių dantys turi gilias vageles ir yra sunkiai valomi;
- vaikams, kurie turi polinkį į ėduonį.
Ar silantai saugūs?
Taip, silantai yra visiškai saugūs ir plačiai naudojami visame pasaulyje kaip patikima ėduonies prevencijos priemonė. Jie dažniausiai gaminami iš dervos ar kitų dantims nekenksmingų medžiagų, kurios neturi jokio šalutinio poveikio.
Kai kuriais atvejais silantai ilgainiui gali nusidėvėti ar iškristi, tačiau tai nėra problema – juos galima lengvai papildyti ar pakeisti naujais.
Kada reikėtų patikrinti silantus?
Kad silantai išliktų efektyvūs, svarbu reguliariai lankytis pas odontologą ir burnos higientą bei tikrinti jų būklę – tai galima padaryti profilaktinių patikrinimų metu. Jei silantas nusidėvėjo ar buvo pažeistas, specialistas gali jį atnaujinti.