Onkologinės odos ligos: simptomai ir diagnostika

Sunku surasti žmogų, kurio negąsdina terminas „odos vėžys“. Daugumos sąmonėje jis asocijuojasi su neišgydoma liga ir mirtimi. Tai skatina pasakojimai apie susirgusius pažįstamus arba žiniasklaidoje pasirodančios tragiškos istorijos iš kino ir pramogų verslo žvaigždžių gyvenimo. Tačiau gydytojai-onkologai tvirtina – baisi diagnozė visiškai nereiškia mirties nuosprendžio. Problema yra ta, kad pacientai ateina pas gydytoją per vėlai, kai liko nedaug galimybių pasveikti arba jų jau nebėra.

Efektyvių gydymo metodų paieška

Tokios ligos, kaip odos vėžys, egzistavimas skatina medicinos bendruomenę nenutraukti efektyviausių diagnostikos ir gydymo metodikų paieškos. Šiandien gydomojoje praktikoje naudojama ne tik tradicinė chirurgija, spindulinis gydymas ir chemoterapija. Vykdomi aktyvūs tyrimai viroterapijoje (gydymas pasitelkiant ypatingos rūšies virusus) ir imunoterapijoje, kai žmogaus organizmo gynybinėms funkcijoms stimuliuoti naudojama vakcina su naviko ląstelėmis. Išvada peršasi pati: šiuolaikinė medicina gali nugalėti vėžinį naviką, jeigu pacientas neignoruos pirmųjų ligos simptomų ir laiku kreipsis į gydytoją.

Odos vėžio atsiradimo priežastys

Piktybinis odos navikas – patologija, kuri pasitaiko tiek moterims, tiek vyrams, jauniems ir brandžiame amžiuje. Vidutiniškai susirgusiųjų procentas svyruoja tarp 12-13% (viso pacientų, kurie kreipėsi dėl onkologinio įtarimo, skaičiaus). Pabandykime išsiaiškinti: kas skatina onkologinį odos pažeidimą?

Specialistai išskiria keletą provokuojančių veiksnių. Tarp jų:

  • Ultravioletinių, infraraudonųjų ir rentgeno spindulių poveikis;
  • Kancerogenai (jų yra nekokybiškų produktų sudėtyje, išsiskiria rūkant cigaretes);
  • Agresyvūs cheminiai preparatai ir medžiagos;
  • Virusinės infekcijos (tarp jų – papilomos virusas).

Piktybinę epidermio ląstelių mutaciją provokuoja ir dažni apsilankymai soliariume, taip pat mityba, kurioje gausu rūkytų ir konditerijos gaminių. Į rizikos zoną patenka žmonės, sergantys chroniškais dermatitais arba ant kurių odos yra keratoakantomų – gerybinių navikų, kurie gali pereiti į sveikatai pavojingą formą. Svarbu suprasti, kad nesirūpinimas savo oda gali virsti didele nelaime.

Ligos simptomai ir rūšys

Pirmajame etape visų tipų piktybiniai odos navikai pasireiškia lokaliai, tačiau gydymo stoka lemia problemos paūmėjimą. Pradžioje navikas, dėmelė ar apgamas keičia formą, greitai auga ant odos. Toliau sergančiojo būklė blogėja, žmogus neretai netenka svorio, jaučia chronišką nuovargį. Be priežasties gali pakilti temperatūrą iki subfebrilo skaičių (panašiai iki 37,5) arba padidėti limfmazgiai. Šie simptomai byloja apie tai, kad būtina skubiai užsirašyti į priėmimą pas specialistą ir gauti kompetentingą onkodermatologo konsultaciją dėl galimo odos vėžio.

Egzistuoja kelios ligos rūšys. Tai – bazalioma, plokščialąstelinis vėžys ir melanoma.
Bazalioma.

Labiausiai papilitusi odos epidermio ląstelių patologija. Primena patinusį mazgelinį darinį su kraujagyslėmis po oda. Augdamas, gali pradėti kraujuoti ar išopėti. Dažniausiai bazaliomą galima aptikti ant veido arba po plaukais. Mutacija nesukelia metastazių, tačiau tai nereiškia, kad į jos atsiradimą galima vertinti nerūpestingai.


Plokščialąstelinis vėžys.

Dėl specifinės išvaizdos (didelė karpa ant plonos kojelės) šis navikas dažnai vadinamas grybu. Paprastai jis randamas ant lūpų, tačiau gali pažeisti burnos gleivinę. Ši vėžinio naviko forma turi savybę prasiskverbti į gilesnius epidermio sluoksnius ir su kraujo srautu išplisti visame kūne.


Melanoma.

Pavojingiausias ir agresyviausias naviko tipas, dėl kurio maždaug prieš dešimtmetį pacientams buvo suteikiamos neguodžiančios prognozės. Naviko vystymosi pagrindas yra pigmentuotos odos ląstelės (pavyzdžiui, juodas apgamas ar strazdanos). Dažniausiai melanoma progresuoja greitai ir net ankstyvame vystymosi etape metastazuoja. Žmonėms, pastebėjusiems naujus apgamus ar suaktyvėjusį senų apgamų augimą, reikia skubiai kreiptis į gydytoją. Jokiu būdu nesistengti pačiam pašalinti apgamo!


Odos vėžys: diagnostika ir gydymas

Pastebėjus odos vėžio požymius (ar net juos įtarus), reikėtų nedelsiant apsilankyti pas onkologą. Tik gydytojas gali tiksliai nustatyti diagnozę ir paskirti šios ligos gydymą; šiandien yra daug veiksmingų metodų, leidžiančių klasifikuoti atsiradusį naviką.

Apžiūra.

Paprasčiausias ir logiškiausias būdas nustatyti problemą ir ją įvardinti. Prireikus specialistas paskiria papildomus tyrimus.


Laboratorinis metodas.

Paciento tyrimas atliekamas dermatoskopu - prietaisu, kuris teikia poliarizuotos šviesos srautą ir leidžia išsamiai ištirti naviko struktūrą. Norint galutinai patvirtinti naviko pobūdį, naudojama biopsija - nedidelis kiekis audinio paimamas iš pažeistos vietos tolimesniam tyrimui mikroskopu. Pastaruoju metu tai atliekama lazeriu, kad netraumuoti odos (ypač aktualu, jeigu navikas randasi ant veido arba kitoje matomoje kūno vietoje).


Instrumentinis metodas.

Ultragarsas ir tomografija padeda įvertinti naviko parametrus, nustatyti galimas metastazes. Tomografijos metu į paciento kūną įvedamas specialus preparatas, kuris „pasilieka“ vėžio ląstelėse ir leidžia aptikti pažeidimus.


Onkologo pagalba VNT Medicinos centre

Visi norintys pasitikrinti dėl odos vėžio Klaipėdoje gali kreiptis į VNT Medicinos centrą. Pacientus, kuriems įtariama epidermio ląstelių patologija, priima patyręs onkologas P.Šniuolis. Turėdamas gilias žinias šioje srityje ir 30 metų medicinos praktiką, sėkmingai atlikęs stažuotę geriausiose užsienio klinikose, šiuo metu gyd.Pranas Šniuolis priima pacientus mūsų centre. Jo veiklos sritys:

  • pacientų konsultavimas ir profilaktinė apžiūra;
  • diagnostinės procedūros dėl odos navikų;
  • audinių ėminiai biopsijai.

Moderni techninė įranga, aukšta chirurgo-onkologo ir viso klinikos personalo kvalifikacija garantuoja diagnozės tikslumą ir sėkmingą gydymą.


Kreipkitės į VNT Medicinos centrą, jei turite sveikatos problemų ir norite pasitikrinti dėl odos vėžio Klaipėdoje. Atminkite, kad vėžio naviką galima nugalėti tik laiku gydant ir tiksliai vykdant visas gydytojų rekomendacijas.

Nusiųskite tai draugui
Sveiki! Jums tai gali būti įdomu: